Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Česká Skalice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kostel ve stylu venkovského baroka je dodnes místem, kde se pravidelně konají bohoslužby a kulturní akce. Součástí kostela je i budova Malé fary.
Autobusem
Vlakem
Pokud si jméno tohoto kostela vybavujete, či je vám povědomé, je to nejspíš tím, že jste zaslechli, že se tu vdávala Barbora Panklová za svého muže Josefa Němce. Svatba proběhla 12. září v roce 1837. Stejně tak se tu o 17 let dříve vdávala i její matka s otcem.

Již ve 14. století se hovoří o kapli, která stávala na místě dnešního kostela. Dnešní barokní podobu však dostal až díky svému přestavění v 18. století. Uvnitř kostela si nad hlavním oltářem povšimněte především řezbářského díla autora Severina Stolaře z Moravské Třebové. Významnou kutlurní památkou ,která se v kostele nachází, je cínová křtitelnice z roku 1490, na kterém se nachází nápis Česká Skalice, a je tak nejstarším dochovaným písemným záznamem.

Ve fasádě kostela si povšimněte několika dělových koulí, které v ní byly ponechány je věčná vzpomínka na střety z dob prusko-rakouské války.

Vpravo, pár kroků od kostela, se nachází budova staré fary.  Jde o jednopatrovou budovu se šindelovou střechou a dvouramenným schodištěm. Stejně jako v případě kostela je vystavěna ve stylu venkovského baroka. Budova sloužila jako bydlení pro vysloužilé kněze. V první polovině 19. století zde pobývali dva významní čeští buditelé - Josef Myslimír Ludvík a František Hurdálek.

Před koselem a starou farou se vyskytuje několik soch - plastika sv. Jana Nepomuckého byla vyrobena v roce 1744 v Platzerově dílně v Praze. Na konci 20. století pak přibyly další dvě sochy - sv. Donáta a sv. Floriána.

Do kostela Nanebevzetí Panny Marie se dostanete po modré turistické trase, která vede po důležitých místech České Skalice.