Cyklostezka č. 4055

Česká Skalice
Cyklostezka č. 4055 Tato cyklotrasa vás provede dominantami okolo České Skalice.
Autobusem
VlakemČeská Skalice, žel. st., 1 km
Česká Skalice - Ratibořice - Slatinský mlýn - Červená Hora - Všeliby - Řešetova Lhota - Náchod - Václavice - Šonov - Provodov - Kleny - Dubno - Zlíč - Ratibořice - Česká Skalice

Česká Skalice - toto město je výchozím i cílovým bodem této cyklotrasy. Město je známé především díky své textilní výrobě - nacházely se tu závody textilek, dokonce zde fungovalo Textilní muzeum. Mimo jiné zde naleznete Muzeum Boženy Němcové, kostel Nanebevzetí Panny Marie, budovu Staré radnice a několik pomníků. Baručnina škola, která se nachází v ulici Boženy Němcové, je místem, kam chodila Božena Němcová, tehdy ještě Barunka Panklová, do školy.

Ratibořice - tato oblast je úzce spjata s dílem Boženy Němcové Babička. Najdete zde památky jako Rudrův mlýn, Staré Bělidlo, či Viktoričin splav. Babiččino údolí je též přírodní památkou, nachází se tu listnaté a smíšené lesy.

Slatinský mlýn - v tomto místě se odehrává část děje z Jiráskovy kroniky U nás. Mlýn je v dnešní době obytným stavením.

Červená Hora - malý kousek od Slatinského mlýna se nacházejí pozůstatky hradu Červená Hora - původně Rotenberg, vybudovaným rodu Erbu Zlatého třmene. Za svých největších časů plnil obrannou funkci a mimo jiné stál na taktické křižovatce Kladsko-polské a Úpské stezky. Dnes z něj zbyla bohužel už jen zřícenina.

Náchod - dominantou tohoto města je bezesporu Náchodský zámek, který se nachází na kopci nad městem. Původně byl založen jako hrad, a to už ve 13. století. V průběhu let měnil majitele i svou podobu. Nejznámějším rodem, který na zámku sídlil, jsou Kurnonští. Dnes můžeme říci, že má zámek barokní a renesanční podobu. V Náchodě také rozhodně nepřehlédněte Masarykovo náměstí s kostelem sv. Vavřince, budovami v rozličných stylech i se sochou v originální podobě lavičky, na které sedí Josef Škvorecký. 

Václavice - Václavice se nachází na železniční trase Starkoč - Náchod a Týniště nad Orlicí - Otovice. V obci se nachází kaplička. Je nutno připomenout, že poblíž tohoto místa probíhaly boje prusko-rakouské války v roce 1866. Václavice jsou též výchozím bodem každoročního pochodu Václavice - Havlovice.

Dubno - v této přírodní rezervaci naleznete pomník Spícího lva, který hlídá hrob několika pruských a rakouských vojáků, kteří padli za prusko-rakouské války. Právě na Dubně probíhala jedna z bitev. Jako připomínka se v dubenském lese nachází mnoho pomníků a křížů, které tyto kruté události připomínají.