Vila Čerych

Česká Skalice
Vila Čerych, která je národní kulturní památkou, byla vystavěna jako svatební dar pro neteř Ladislava Bartoňe, Marii Bartoňovou - Čerychovou. Vilu potkaly mnohé osudy, dnes je však sídlem Centra rozvoje Česká Skalice, o. p. s. V zahradě naleznete bylinky či stezku stromů, v budově se pořádají akce a je možné se zde i ubytovat. Václav Havel zde natáčel svůj film Odcházení.
Autobusem
VlakemČeská Skalice, žel. st., 1,3 km
Toto rodinné sídlo navrhnul přední český architekt Otakar Novotný, společně se zahradním architektem Josefem Kumpánem. Archtiekti se rozhodli využít několika rozmanitých stylů, a to především art deca.

Ambice vily stát se vyjímečným místem naznačuje její celkové uspořádání - stojí v rozlehlé zahradě, do níž se dá sejít po širokém schodišti přímo z francouzských oken vily. Zahrada, ve které vila stojí, byla navržena s altánem a bazénem, v jehož rozích se nacházely žáby - chrliče vody. Dnes však již nejsou zachovány.

Rodina Čerychů vilu opustila po komunistickém puči v roce 1948. Budova byla poté využívána jako sídlo krajské politické školy Svazu československé mládeže a později jako zdravotnické středisko. Toto zacházení se na vile neblaze projevilo, stejně tak jako na přiléhající zahradě. Na konci dvacátého století byla v naprosto nevyhovujícím stavu.

Dům byl však Čerychovým v restituci vrácen. Bratři Jiří a Ladislav Čerych se rozhodli vilu darovat Nadaci rozvoje občanské společnosti k neziskovým účelům, rozvoji evropské spolupráce a vzdělávání. Objekt byl přestavěn na vzdělávací středisko, a to pod dohledem architekta. Vila je obnovována dodnes a velmi úspěšně se daří vracet jí původní lesk a krásu.