Spící lev po 150 letech znovu odhalen

24. červen 2018
Spící lev, nejvýznamnější pomník prusko-rakouské války na Českoskalicku, prošel po 150 letech rozsáhlou rekonstrukcí a o víkendu byl představen veřejnosti.

Mnozí příznivci Kladského pomezí možná vzpomenou na 150. výročí bitvy u České Skalice, které před dvěma lety zaplnilo skalické náměstí více než stovkou vojáků, několika desítkami koní a stovkami návštěvníků. Letos jsme si bitevní ukázku zopakovali přímo v místě někdejších bojů, v Přírodní rezervaci Dubno. Zde se nachází i největší pomník obětem prusko-rakouské války na Českoskalicku, tzv. Spící lev, který byl postaven přesně před 150 lety. Toto významné výročí se stalo vhodnou příležitostí pro opravu pomníku, na němž se od roku 1868 výrazně podepsal zub času.

Rekonstrukci provedla restaurátorka a sochařka Pavla Szabová pod odborným dohledem technického referenta pro bojiště u České Skalice, Tomáše Vondrysky, za finančního přispění města Česká Skalice, obce Provodov-Šonov, Královéhradeckého kraje a Komitétu pro udržování památek z války roku 1866. Na rekonstrukci se finančně a materiálně podílely další firmy a organizace.

Opravený pomník byl veřejnosti představen 23. června při příležitosti vzpomínkové akce na bitvu u České Skalice. Slavnostního odhalení spojeného s pietním aktem a znovuvysvěcením pomníku se zúčastnilo mnoho vážených hostů.