Ratibořické ovčácké slavnosti přilákaly více než 1500 návštěvníků

09. květen 2019
Více než 1500 návštěvníků v sobotu 27. dubna zavítalo do Ratibořic na jedenáctý ročník Ratibořických ovčáckých slavností. Součástí programu byly ukázky nahánění a pastvy ovcí, stříhání ovcí, ale i přehlídka drobného domácího zvířectva či exotických zvířat. Návštěvníci mohli zakoupit zajímavé výrobky a podívat se na prezentace různých spolků a organizací.

Pestrý program nadchl nejednoho návštěvníka. K vidění bylo opravdu mnoho. „Celé naší rodině se tu dnes moc líbilo. Zaujal nás především exotický zookoutek a volné létání papoušků. To člověk jen tak někde nevidí. Samotný ovčácký program však také stál za návštěvu,“ uvedl Petr Dušek, který s rodinou přijel do Ratibořic z nedalekého Novoměstska.

Kromě zmíněného koutku s exotickými zvířaty a papoušky se návštěvníci podívali na to, jak pracuje ovčácký pes, a zjistili, že správně ostříhat ovci není tak jednoduché. Kdo chtěl, mohl se nechat povozit na koni z Farmy Dubno. Něco dobrého k snědku si návštěvníci mohli dát u stánků s palačinkami, langoši, kávou, koláči či holandskými sýry. Tvořivé duše se zabavily na stanovišti u SVČ Bájo. Ve stánku Rodinných pasů na děti čekalo oblíbené malování na obličej. V průběhu dne také návštěvníky potěšila kapela Klapeto svou hudbou.

„Jsme rádi, že letos na Ovčácké slavnosti zavítala i destinační společnost Branka se stánkem Kladské pomezí. Rodiny s dětmi tak načerpaly inspiraci, kam se vydat o dovolené či o víkendu na výlet,“ sdělila Radka Jansová z Centra rozvoje Česká Skalice, jeden z pořadatelů. „Pro účastníky akce byl jistě zajímavý i stánek Svazu chovatelů ovcí a koz. Mimo jiné  se podívali na práci řemeslníků – kovářů a přadlen,“ dodala Jansová.

Děti také zaujala hra, za kterou si mohly v Pohádkovém kuželníku u Panského hostince vyzvednout odměnu. U určitých stánků sbíraly razítka do mapy, kterou obdržely při vstupu. Tím pro ně byla návštěva Ovčáckých slavností o to pestřejší.

Organizátoři, tedy Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s., Správa NKP SZ Ratibořice a Královéhradecké sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz, se již nyní těší na další ročník této akce. Tak za rok zase na viděnou!