Vila Čerych zve na oslavy sta let od založení Československa

01. srpen 2018
Česká Skalice – Od založení Československé republiky uplyne tento rok 100 let a v prvorepublikové Vile Čerych si toto výročí připomeneme. V rámci Dnů evropského dědictví se uskuteční již tradiční den otevřených dveří, který doplní tematický program zaměřený na období první republiky.
V pátek 14. září se naskytne jedinečná příležitost nahlédnout do jinak nepřístupných prostorů Vily Čerych a užít si doprovodný program. Komentované prohlídky domu i zahrady budou začínat v každou celou hodinu, a to od 10 do 17 hodin. „Jako každoročně si bude moci veřejnost prohlédnout celý objekt a poslechnout si jedinečný příběh této unikátní vily. To, že tento rok slavíme kulaté výročí založení Československé republiky, ještě přidává na atraktivitě celé akce, protože i stoleté výročí Vily samotné se blíží,“ řekl ředitel Centra rozvoje Česká Skalice Jiří Kmoníček.

Návštěvníci se budou moci občerstvit kávou ve stylové prvorepublikové kavárně, ve které bude obsluha i dobově oblečena. V zahradě bude také připravena výstava Proměny Vily Čerych. Snímky budou připomínat stavbu domu a její podobu v rozličných obdobích naší historie.

Tradiční program dne otevřených dveří bude v tento výroční rok ozvláštněn o prvorepublikový program. K vidění budou historická vozidla z Veteran Car Clubu ze Dvora Králové nad Labem a také výstava dobových hraček, pohlednic a ošacení. V odpoledních hodinách prozvučí zahradu stylová hudba kapely Jazz Bond a Petra Köppla.

Do Vily budou moci v rámci dnů otevřených dveří zavítat zájemci již popáté. V minulém roce si tento den nenechalo ujít na dvě stovky návštěvníků. „Z vnějšku je vila opravdu krásná, samotná stavba je architektonicky zajímavá. Jsme tady dnes poprvé a z Hradce Králové jsme sem přijeli speciálně kvůli tomuto dni otevřených dveří,“ řekl Matěj Bekera, který minulý rok na dni otevřených dveří nechyběl.

Daniela Erychlebová