Jiřinkové slavnosti v České Skalici jsou v plném proudu

15. září 2018
Město Česká Skalice ve spolupráci s jednotlivými pořadateli pořádá každoročně začátkem září Jiřinkové slavnosti. Pod záštitou města Česká Skalice příspěvkové, neziskové a další organizace pořádají kulturní akce, jejichž symbolem jsou květy královny podzimu, jiřiny.
Program Jiřinkových slavností 2018

Česká Skalice | 1. až 30. září 2018

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837.

Do jejich programu neodmyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 7. až 9. září. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Tento projekt se uskuteční s finanční podporou Královéhradeckého kraje. Výsadbu a řezané květy vystavují členové jiřinkářské společnosti Dagla z východních Čech, Exnarovo zahradnictví z Velkého Třebešova a Langrovo zahradnictví z Rájce-Jestřebí. Objednávkový prodej hlíz. Občerstvení v muzejní kavárně. Areál je otevřený každý den od 9 do 17 hodin. Výstavu zpestří doprovodný program, z něhož vybíráme koncertní vystoupení Jana Matěje Raka s programem Ježkovy VWoči v pátek 7. září. V sobotu i neděli si můžete vyzkoušet některou z výtvarných dílen, aranžování jiřinek nebo malování na hedvábí. Nedělní odpoledne zpestří koncert Big bandu Dvorský ze Dvora Králové nad Labem.

V sobotu 15. září 2018 ve 20 hodin bude zahájen tradiční Jiřinkový ples v prostorách českoskalické sokolovny. K tanci a poslechu zahraje skupina Geny ze Rtyně v Podkrkonoší. Předprodej vstupenek od 1. 9. 2018 v Regionálním informačním centru v České Skalici na třídě T. G. Masaryka, tel. 491 453 870, mail: infocentrum@ceskaskalice.cz

Letošní Jiřinkové slavnosti vyvrcholí Svatováclavským posvícením a dožínkami v pátek 28. září 2018. Z maloskalické návsi vyjde zpívané procesí ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici, kde se uskuteční slavná mše svatá s muzikou. Následovat bude dožínkový vinš u ratibořického zámku kněžně Zaháňské a posvícenská hostina s rozvernými písněmi a bujarými tanci jako oslava ukončení sklizně na dvoře mlýna. Více na samostatných plakátech. Sledujte www.barunka.org. Pořádá Folklorní soubor Barunka, Česká Skalice.

* Změna programu vyhrazena

Multimediální pozvánky najdete pod těmito odkazy:

http://www.youtube.com/watch?v=J0YOJyEqcoo

nebo http://www.muzeumbn.cz/nejblizsi-termin-vystavy-jirinek/

Další informace: www.CeskaSkalice.cz www.BozenaNemcova.cz

Kontaktní informace: Jan Holý, redaktor Českoskalického zpravodaje a webmaster, tel. 491 490 035

Autor fotografií: Jan Holý